1 – Blazor NEDİR ?

Geçmişte JavaScript web projelerinde tek el olmuştu. Sonrasında ise geliştiriciler TypeScrip, Angular, React, VueJs teknolojilerini çıkardılar ama sonuç olarak kodlarımız dönüp dolaşıp javaScript ile kod yazmaya geçiyordu. Ama WebAssembly bu yaklaşımı değiştirdi.

Neden WebAssembly

JavaScript güçlü bir dildir ancak dezavantajları vardır. Bazıları TypeScript tarafından düzeltildi ama C# yazılımcıları tarafından React, Angular, Vuejs gibi JavaScript ve TypeScript tabanlı dillere geçiş yapmak biraz zor ve zaman alabiliyordu. Artık Single page sayfalarda artık sadece C# kodlarından faydalanarak web uygulamalar geliştirebiliyoruz.
Blazor’un En sevdiğim tarafı modelleri eşleştirme gibi bir sorununuz artık kalmıyor. Server ve Client tarafı da aynı modelleri kullandığı için çok daha hızlı geliştirme yapabiliyoruz. Diğer bir güzel yani Blazor geliştiricileri Angular vb. teknolojilerde javascript tabanlı kütüphaneleri eklemek imkansız olabiliyordu ama blazor geliştiricileri bunu çok kolay bir şekilde entegre edebilmemizi sağlamışlar.

Blazor’un Genel Mimarisi Aşağıdaki Gibidir

Aşağıdaki görüntü Chrome’daki bir Blazor uygulamasının önyükleme işlemini göstermektedir. Uygulama Blazor JavaScript ( blazor.js ) içerir. Mono çalışma zamanını ( mono.wasm ) WebAssembly içinde önyüklemek için Mono’nun JavaScript kitaplığını ( mono.js ) kullanır. Daha sonra uygulamanın DLL dosyasını ( WebApplication2.dll ) ve .NET Framework’ün DLL’lerini yükler .

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir